Jaki kocioł wybrać?

Urządzenia na pellet

Możemy wybierać spośród kotłów multipaliwowych (takich, w których oprócz pelletu można używać także innego paliwa) bądź kotłów typowo pelletowych (wyłącznie na pellet).  Zasadnicza różnica (poza rodzajem paliwa) pomiędzy tymi typami kotłów jest taka, że kotły na pellet wymagają od użytkownika zdecydowanie mniej czasu i zaangażowania niż kotły multipaliwowe.

Wybierając kocioł dedykowany wyłącznie do pelletu oszczędzasz swój czas na czyszczeniu kotła, czyszczeniu wymiennika, palnika, wybieraniu popiołu – dodatkowo koszty całego sezonu grzewczego wyniosą cię mniej.

Warto zwrócić uwagę na dodatkową opcje w kotłach na pellet – dyszę powietrza wtórnego. Jest to opcja, która pozwoli zmaksymalizować efekty spalania.

Zbiornik na paliwo

Wybór kotła na pellet daje również możliwość przyłączenia zbiorników na paliwo. Zbiorniki te mogą być bądź wbudowane w sam kocioł bądź wolnostojące (różne kształty i pojemności).

Automatyzacja kotłów

Wiele kotłów wyposażonych jest w automatyczne systemy śledzenia pogody. System taki automatycznie rozpoznaje pogodę i dopasowuje działanie urządzenia  do warunków pogodowych. Jeżeli nastąpi konieczność grzania, kocioł rozpala się i automatycznie ustawia moc palnika w oparciu o rozpoznane zapotrzebowanie.

Dostępne są również kotły z automatycznymi pneumatycznymi podajnikami, które mogą załadować pelet.